בחירות 2015 – קולות הנשים

בחירות 2015 – קולות הנשים

הבית היהודי עומד להיות הפתעת הבחירות מבחינת קולות הנשים, מעל ל-35 אחוז מהנשים מלבטות וטרם החליטו למי יצביעו אם בכלל, וכמה ממצביעות "יש עתיד" ב-2013 מרגישות מאוכזבות? 78 אחוז מהן

בסקר שערכנו יחד עם אונלייף, עלו כמה ממצאים מעניינים:

 ההפתעה: הבית היהודי מתחזק

בהשוואה לסקרי המצביעים בכלל האוכלוסיה, בקרב הנשים, מפלגת הבית היהודי נמצאת במקום השני בהתפלגות הקולות אחרי "המחנה הציוני"  ומשתווה בכוחה למפלגת הליכוד. אפרת אדמון, עורכת ראשית און לייף מציינת כי "סקר קולות הנשים שערך האתר לקראת בחירות 2013 היה הראשון שחזה את התחזקותה של "יש עתיד" ואת התמיכה הגדולה של הנשים במפלגתו של יאיר לפיד. באותו סקר, שנערך כחודשיים לפני בחירות 2013, נמצא שאחת מכל חמש נשים מתעתדת להצביע עבור מפלגת יש עתיד".

 לאיזו מפלגה יצביעו הנשים בבחירות 2015

מאוכזבות יאיר לפיד

אכזבה גדולה בקרב מצביעות "יש עתיד" בבחירות 2013: 78% מהנשים שנתנו קולן ליאיר לפיד בבחירות הקודמות לא בטוחות שיחזרו להצביע עבור המפלגה. נדידת הקולות מלפיד (בקרב קולות הנשים) נרשמת בעיקר לכיוון המחנה הציוני (11 אחוזים) ולמפלגת "כולנו" של משה כחלון (7 אחוזים).

בחירות 2015 - מאוכזבות יש עתיד

למעלה משליש מהנשים – קולות צפים

בעוד פחות מ-60 יום יתקיימו הבחירות לכנסת, ו-35 אחוז מהנשאלות בסקר הן קולות צפים, כלומר עדיין לא החליטו או לא יודעות למי הן יצביעו.

חלקן של מצביעות "יש עתיד" בבחירות 2013 בקולות הצפים הוא כ-25 אחוז. כלומר, רבע מכל הקולות הצפים הנשיים הן מצביעות "יש עתיד" לשעבר. 14 אחוז מהקולות הצפים הם מצביעות ליכוד-ישראל ביתנו (לשעבר) שאינן בטוחות שישובו להצביע עבור הליכוד. מצד שני, 70 אחוז מהן טוענות כי ילכו להצביע בסופו של דבר (ברמת סבירות גבוהה).  אדמון: "לפני כשנתיים מצאנו בסקר הבחירות הגדול שעשינו בקרב נשים, שאחוז המתנדנדות היה כ-40 אחוז. אחוז עצום מאוד. גם אחוז המתנדנדות היום, 35 אחוזים מהנשים, מרמז על כך שמדובר בכוח אלקטורלי רציני ומשמעותי שמחפש עדיין את דרכו – קבוצה ענקית שהמפלגות חייבות להבין איך להגיע אליהן, איך לדבר אליהן, מה הן מחפשות ומהם הנושאים והאג'נדות שיטו את הכף לזכות".

בחירות 2015 - הקולות הצפים

 20% מהנשים לא בטוחות שיצביעו

80% מהנשים מצהירות כי ילכו להצביע (במידה רבה/רבה מאד).בקרב מצביעות הליכוד, המחנה הציוני , מרצ, ישראל ביתנו ויש עתיד שיעור זה גבוה במיוחד ועומד על 95-100%. פחות בטוחות הן מצביעות הבית היהודי, ש"ס, כולנו של כחלון. מצביעות עתידיות של מפלגות אלה סבורות שיגיעו להצביע ברמה של 82-86% .

כ-20 אחוז מהנשים ציינו מוכנות נמוכה ללכת להצביע. הסיבות הבולטות לאי-ההצבעה הן איבוד האמון במערכת הפוליטית (52% מהן), 20% חושבות כי הבחירות לא יובילו לשום שינוי ו- 11% נוספות לא מצאו מפלגה /מועמד שמתאים להן.

בחירות 2015 - לא מצביעות

 מיהי חברת הכנסת הטובה ביותר?

27 חברות כנסת כיהנו בכנסת ה-19. על פי הנתונים  נמצא כי מירי רגב היא חברת הכנסת שזוכה בתואר "חברת הכנסת הטובה ביותר" עם 14 אחוז מהנסקרות. "יחד עם זאת" מציין יולזרי, "הפערים בין רגב לבין שאר חברות הכנסת קטנים ולא משמעותיים מבחינה סטטיסטית. אורלי לוי אבוקסיס (ישראל ביתנו) וסתיו שפיר (העבודה) זוכות כל אחת ל-12 אחוז מהקולות. שלי יחימוביץ' ואיילת שקד מדשדשות אחריהן (10 אחוז ו-7 אחוז בהתאמה) בהבדל משמעותי מהצמרת".

בחירות 2015 - חברת הכנסת הטובה ביותר

 

והשרה הטובה ביותר? שרת הבריאות, יעל גרמן (יש עתיד) היא שקטפה את הקולות עם 22 אחוז שסבורות שהיה היתה השרה הטובה ביותר.

 

ביבי ראש הממשלה

כרבע מהנשאלות סבורות שאף אחד מהמתמודדים בראשות הרשימות השונות לכנסת לא מתאים לכהן כראש ממשלה. למרות זאת, על פי הסקר, מחצית מהנשים בישראל סבורות שבנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל (50%) למרות שרק רבע מהן חושבות שהוא מתאים לתפקיד. בוז'י הרצוג נמצא בפער של 10% מנתניהו בקרב הנשים בנושא ההתאמה לתפקיד ראשות הממשלה.

מחפשות סדר יום כלכלי-חברתי

מבחינת הגורמים המשפיעים על ההחלטה למי להצביע, זוכה התחום הכלכלי-חברתי במקום הראשון בדירוג סדרי העדיפויות.  69% אחוז מהנשים דירגו אותו כנושא החשוב ביותר של הבחירות הללו. מעט אחריו מגיע התחום המדיני- בטחוני עם 65%, והרבה אחריהן צוינו החינוך עם 29%, ויחסי דת מדינה 22%. אדמון מציינת שהקיץ האחרון ומבצע "צוק איתן" הוכיח לנשים רבות בישראל שקולן חייב להישמע לא רק בנושאי כלכלה-חברה-חינוך "אלא גם, ובעיקר בנושאי הביטחון בישראל – הכללי והאישי. אנחנו לא מוכנות יותר להשאיר את השיחה הבטחוני-מדיני-פוליטי לדיונים שהם כל-גבריים. הדגשים שאנו מביאות לשולחן, האג'נדות וזוויות הראייה האחרות הן קריטיות לדיון בישראל", היא אומרת.

באופן מפתיע, נושא ייצוג נשים ברשימת המפלגות זוכה רק ל4%. יולזרי: "מבחינת קולות הנשים, מדובר בגורם זניח שאינו משפיע על ההחלטה למי להצביע. החשיבות של שיבוץ נשים ברשימה זוכה לרמת חשיבות גבוהה בעיקר אצל מצביעות המחנה הציוני, מצביעות מרצ ויש עתיד. אצל מצביעות הבית היהודי, שכאמור זוכה לאחוזי הצבעה גבוהים מאוד אצל הנשים, נושא שיבוץ הנשים ברשימה זוכה לאחוזים הנמוכים ביותר ביחס למפלגות האחרות".

סקר הבחירות של אתר און לייף מסמן את תחילתו של מדור רחב-היקף שהקים האתר לקראת בחירות 2015. במדור מתפרסמים מדי שבוע טורי דעה של נשים משפיעות ומובילות בישראל שמאירות כל אחת על נושא אחד, מהותי ומשמעותי, בעיניהן, שהוא זה שצריך להיות בראש סדר היום הציבורי בבחירות הנוכחיות. במדור הבחירות המיוחד מתפרסמים גם טורי ביקורת על תעמולת הבחירות (בטלוויזיה, ברשת), ניתוחי עמדות של המפלגות השונות ביחס לנושאי מגדר – ולקראת פברואר מתכנן אתר און לייף כנס עיתונאיות, מובילות דעה ובלוגריות עם ראשי המפלגות השונות.

מתודולוגיה

איסוף הנתונים נערך באמצעות שאלון אינטרנטי מתוך מדגם מייצג של 500 נשים בגילאי 18+ מתוך האוכלוסייה היהודית דוברת עברית. ▪ טעות הדגימה המרבית למדגם זה היא 4.5% ±

*הנתונים נאספו בימי רביעי/חמישי בתאריכים  14-15/01/15

על מנת לשמור על ייצוגיות הולמת יש בסקר זה הקפדה יתרה על חלוקה מייצגת של קבוצות נדגמות לפי חלקן היחסי באוכלוסייה לפי גיל, איזור,  הגדרה דתית.