חיילים וזהות גברית

לרגל יום העצמאות ה-67 של מדינת ישראל ערכנו עבור עמותת נט"ל סקר מיוחד בקרב גברים ישראלים ששירתו בצה"ל על מנת לבחון היבטים שונים הקשורים בחוויות השירות הצבאי.

מהתוצאות עולה כי רוב הגברים חושבים כי מי ששירת בצה"ל הוא יותר פטריוט. תפיסה זו הולכת וגדלה עם העלייה בגיל.

השירות הצבאי וחוויותיו מעסיקים קצת יותר מרבע מהגברים שחושבים על הישרות שלהם בתדירות גבוהה / גבוהה מאד. שיעור זה גבוה במיוחד בקרב גברים ששירתו בשירות קרבי בצה"ל.

כשליש מהגברים בישראל חושבים כי לחוויות השירות הצבאי הייתה השפעה רבה על מי שהם כיום. שיעור זה גבוה במיוחד בקרב מי ששירתו שירות קרבי בצה"ל. כמו כן נמצא כי ההשפעה הנתפסת של השירות הצבאי גבוהה יותר בקרב צעירים בגילאי 21-25. יחד עם זאת ממצא מעניין כשבוחנים את ההשפעה בקרב חיילים קרביים ניתן לראות כי ההשפעה של חווית השירות הצבאי גבוהה בכל קבוצות הגיל.

רק שליש מהגברים בישראל מרגישים בנוח לספר על חוויות השירות שלהם לאחרים.

גברים ששירתו בשירות קרבי בצה"ל מרגישים פחות נוח לספר לאחרים על החוויות שלהם. בצמוד לנתון זה רק 6% מהגברים ששירתו בצה"ל מדווחים כי פנו לטיפול/ייעוץ בעקבות חוויות השירות הצבאי. צעירים בגילאי 21-25 מרגישים יותר בנוח לשתף אחרים בחוויות השירות הצבאי שלהם.

בבחינת השפעת השירות הצבאי על החיים באופן כללי 58% מהגברים בישראל חושבים כי השירות הצבאי הפך את חייהם ליותר קלים. שיעור זה גבוה יותר בקרב חיילים ששירתו שירות קרבי. רק 4% מהגברים בישראל ששירתו בצה"ל חושבים כי השירות הצבאי הפך את חייהם ליותר קשים

השאלה האחרונה ששאלנו : היית עושה זאת שוב ?  ¾ מהגברים ששירתו בצה,ל היו חוזרים ועושים זאת שוב. שיעור זה גבוה במיוחד בקרב מי ששירתו בשירות קרבי בצה"ל.

הסקר נערך באמצעות שאלון אינטרנטי בדגימה מתוך פאנל. מדגם מייצג של 400 גברים בגילאי 21+ ששירתו בצה"ל.

 

 

 

רמי יולזרי הקים את קבוצת "רצים עם רמי" תחת עמותת נט"ל. זוהי קבוצה המתמודדת עם פוסט טראומה באמצעות פעילות ספורטיבית. עוד על הקבוצה ניתן לקרוא כאן >>> אתר רצים עם רמי