בני הנוער באינטרנט גם ההורים – איך זה משפיע על המשפחה?

בתאריך 8.7.15 נערך במכללה למנהל יום העיון 'יחסים משפחתיים בעידן דיגיטלי' יוזמה משותפת של בית הספר למדעי ההתנהגות, בית הספר לתקשורת במכללה למנהל ומכון אדלר. במסגרת הכנס הצגנו תוצאות סקר מיוחד בנושא.

 במקרה שלא בא לכם/ן להמשיך לקרוא הנה עיקרי הממצאים של הסקר שערכנו:

תמימות דעים בין נוער למבוגרים ביחס להשפעות העידן הדיגיטלי על המשפחה. הבדלים מהותיים בהתנהגות בסביבה דיגיטלית בין מה שהנוער עושה לבין מה שההורים חושבים שהוא עושה או עושים בעצמם. 
תקשורת דיגיטלית באמצעות אפליקציות משמשת 3 דורות : סבים/סבתות הורים וילדים. השימוש באפליקציות נפוץ גם בתקשורת בין בני/בנות הזוג.

השימוש באמצעים דיגיטליים  מהווה היום חלק אינטגרלי של  חייהם של ילדים, צעירים ומבוגרים, "הדיגיטל" משפיע ומעצב במידה רבה את חיי כולנו , ביחד ולחוד.

הקיום הדיגיטלי נוכח  בימינו בכל מקום ומסגרת חברתית – במערכות החברה והחינוך, במערכות העבודה, במערכות התרבות והפנאי ובמערכות המשפחתיות בבתים הפרטיים, לנוכחות זו יש השלכות רבות על ההתנהלות של יחידים, על היחסים ביניהם ועל החברה כולה. המציאות הדיגיטלית מתבטאת בצריכת מדיה רב תחומית הכוללת: צפייה בטלוויזיה, שימוש במחשבים ובטלפונים חכמים, האזנה לרדיו וקריאת עיתונים או חדשות באינטרנט ועוד.

לפי השנתון הסטטיסטי של המועצה לשלום הילד על רוב בני ה- 17-15 אין הגבלה מצד ההורים לגבי צפייה בטלוויזיה או שימוש באינטרנט. יותר משני שלישים עושים זאת בידיעת ההורים. הצפייה בטלוויזיה משותפת לילדים ולהורים גם יחד ביותר ממחצית המקרים (%58), אך לא כן הגלישה באינטרנט. רק %6 עושים זאת בצוותא – הורים וילדים.

המציאות הדיגיטלית העכשווית היא במידה רבה מציאות חדשה ואף מפתיעה לגבי הורים לא מעטים. יש גם שמדמים את ההורים בימינו לתיירים בארץ חדשה. ילדים ובני נוער נולדו וגדלים בעולם שבו המרחב הפיזי והמרחב האינטרנטי משולבים זה בזה. הם מתנהלים בו כדרך חיים. לצִ דם המבוגרים נמצאים במקומות שונים ברצף שבין מתאקלמים, מהגרים ו'חוצנים' למרחב האינטרנטי. ילדים אלה של דור האינטרנט, שהמבוגרים המשמעותיים בחייהם אינם מכירים את הדקויות שבחוויותיהם, עשויים למצוא את עצמם לבד אל מול ההתרגשויות, השמחות, הכאבים והתסכולים המשולבים בחייהם במרחבי הרשת. בה בעת ההורים, אלה מביניהם שאינם מכירים את מנהגיו והשפעותיו של מרחב חיים זה, עשויים לחוות חוסר אונים, תסכול וחרדה או לחילופין עשויים להיות רגועים יתר על המידה ובטוחים שילדיהם שולטים בטכנולוגיה ויודעים מה הם עושים.

האם הדיגיטל מרחיב את פער הדורות במשפחה, או מצמצם אותו מה דעתכם – ואיך זה עובד אצלכם?

לפי ממצאי הסקר המיוחד שערכנו לקראת יום העיון התשובה היא גם וגם. מצד אחד יש הסכמה בין הורים לילדים כי השימוש בטכנולוגיה/פלטפורמות דיגטליות משפר את עצמאות הילדים, מחזק את האמון במשפחה, משפר את התקשורת ועוד.

עוד ממצאים מענינים [הדו"ח המלא מובא בהמשך והוא זמין לצפייה ו/או הורדה]

  •  73% מההורים מתכתבים עם הילדים באמצעים דיגיטליים (וואטסאפ אבל לא רק).
  • 20% מבני הנוער מדווחים להורים מה הם עושים באינטרנט/סלולר.
  • 19% מכלל בני הנוער שלחו/קיבלו תמונות בעלי תוכן מיני, אלים או גזעני
  • כ-60% מההורים מדווחים כי הם חשופים במידה רבה/רבה מאד לפעילות הילדים בעוד בקרב הנוער שיעור המדווחים על חשיפת ההורים במידה גבוהה לפעילות שלהם עומד על 36%
  • 48% מכלל בני הנוער מדווחים כי אין פיקוח או בקרה על השימוש שלהם באינטרנט

 

הדו"ח המלא

 

כתבה על הסקר שפורסמה בידיעות אחרונות

 

לעמוד הפייסבוק של יום העיון : [לינק]

 

עוד נושאים שחקרנו ויכולים לעניין אותך :

גלישה בטוחה של בני נוער 

מה אנחנו עושים בוואטאפ 

צבא מלחמה וזהות גברית